Historie

Fotbalový klub byl v Pečkách založen v roce 1908, pod názvem SK Meteor Pečky několika nadšenci, kteří položili základy sportovnímu klubu. V roce 1919 se rozšířil kádr a vznikla dvě mužstva, která postupně hrála ve Středočeské fotbalové župě ve II. a III. třídě. V té době byl ustanoven nový název klubu - AFK Pečky. V červnu 1927 postoupilo "A" mužstvo do I. B třídy výhrou 5:3 v posledním utkání v sezoně nad AFK Kolín. V I. B třídě dlouhá desetiletí "A" mužstvo AFK Pečky kralovalo. V dobách Protektorátu Čechy a Morava doznala kopaná velkých změn. V Pečkách se hrály nižší třídy a vše mělo dusný a tlumený chod.

Po válce se fotbal v Pečkách opět naplno rozvíjí a název klubu se mění na Spartak Pečky. V té době je na vzestupu především mládežnický fotbal, který slaví úspěchy. Do roku 1964 bylo "A" mužstvo v I. A třídě a kopaná byla tehdy skutečně na výši. Začala slavná fotbalová éra. V sezóně 1964-1965 postoupilo "A" do krajského přeboru. Za rok na to do divize, kde se udrželo krásných sedm let. Po tomto skvělém období následoval postupný pád zpět do okresního přeboru. V té době se opět začala rozvíjet mládežnická kopaná (přípravka, mladší a starší žáci, dorost). V 80. letech vynikali žáci. Jejich soutěž skončila jednu sezonu jejich absolutním triumfem - 20 bodů a skóre 95:0!

V roce 1996 se vrací klub k dřívějšímu názvu AFK Pečky. V 90. letech se vystřídalo u "A" mužstva mnoho trenérů a ochotných pomocníků, ovšem hrál se stále jen okresní přebor. Zlom nastal na podzim roku 1998, kdy roli hlavního trenéra "A" mužstva převzal pan František Hovorka. Ten své svěřence dovedl do I.B třídy. Po panu Hovorkovi kormidlo převzal Jaroslav Šulc a ten svou laťku zvedá ještě výš, sezóna 2000-2001 končí vítězstvím a postupem do I. A třídy, kde se mužstvo drží 3 roky. Po 3 letech putuje tým zpět do I. B třídy. V sezóně 2009-2010 sestoupilo "A" do okresního přeboru. V následující sezóně přichází další sestup, tentokrát do III. třídy.

Sezóna 2011/2012 byla pro AFK Pečky více než úspěšná. Hned tři mužstva AFK postoupila ze svých skupin. "A" mužstvo postoupilo ze III. třídy, "B" mužstvo bez jediné porážky postoupilo ze IV. třídy a nakonec dorost zvítězil v I. A třídě.

V sezóně 2012/2013 se nejvíce dařilo dorostu a mladším žákům. Dorost v I. A třídě skončil na 3. místě, na stejném místě se umístili mladší žáci v kolínském okresním přeboru. "A" mužstvo obsadilo v okresním přeboru 7. místo, "B" mužstvo ve III. třídě místo 5.

V následující sezóně dosáhla úspěchu mužstva mladších žáků a mladší přípravky "A". Obě mužstva slavila celkové vítězství v kolínském okresním přeboru. Zajímavé bylo také sledovat výkony "A" mužstva. Tým trenéra Františka Hovorky byl po podzimní části 7 bodů nad sestupovou hranicí. Pro jarní část sezóny byl cíl jasný: záchrana v okresním přeboru. Jaro se ale mužstvu vydařilo a díky 7 výhrám v řadě se "A" tým posunul až na konečné 3. místo a jen těsně nedosáhl na postup do I. B třídy. Ve III. třídě obsadilo "B" mužstvo 7. místo, dorost v I. A třídě skončil na 12. místě.

V květnu 2014 se uskutečnil nábor do fotbalové školičky pro děti r. 2007 - 2008.

V sezóně 2014/2015 skončila mužstva AFK Pečky takto: "A" mužstvo 8. místo (okresní přebor), "B" mužstvo 11. místo (III. třída), dorost 8. místo (I. A třída), starší žáci 6. místo (I. A třída), mladší žáci 3. místo (okresní přebor), starší přípravka 3. místo (okresní přebor).

Sezónu 2015/2016 zakončilo mužstvo starších žáků vítězstvím v I. A třídě a tím pádem si tak zajistilo postup do krajského přeboru. 4. místa ve svých soutěžích obsadila obě mužstva přípravek a také mladších žáků. Ve III. třídě zakončilo sezónu "B" mužstvo na 9. místě. "A" mužstvo pod vedením Františka Hovorky, kterého ale 3 kola před koncem sezóny nahradil Petr Šafránek, skončilo v okresním přeboru na konečném 6. místě. 7. místo vybojovalo mužstvo dorostu v I. A třídě.

V sezóně 2016/2017 nastoupili v krajském přeboru starší a mladší žáci. Starší zakončili sezónu na 9. místě, mladší na místě 7. (celkem 18 týmů). Dorost získal v I. A třídě trofej za 3. místo. "B" mužstvo se ve III. třídě příliš nedařilo a skončilo až na 10. místě. "A" mužstvo bojovalo v okresním přeboru, dotáhlo to na 4. místo.

18. května 2017 se konal nábor do fotbalové školičky, opět za účasti Tomáše Kuchaře. Přivítali jsme nové členy, děti narozené v letech 2011 a 2012.

Rok 2018 a 110. výročí od založení AFK Pečky. Nejkrásnější dárek k výročí připravilo pro celý klub "A" mužstvo, které se stalo mistrem okresního přeboru sezóny 2017/2018 a postoupilo do I. B třídy. Pod taktovkou trenéra Petra Šafránka získalo naše mužstvo ve 26 zápasech 64 bodů, skóre 90:32. Krajská soutěž se do Peček vrací poprvé od sezóny 2009/2010, kdy "A" mužstvo sestoupilo do okresního přeboru. Ve 3. třídě se dařilo "B" mužstvo, které obsadilo krásné 2. místo. V I. A třídě zakončil sezónu dorost na 3. místě. 3 mužstva AFK na medailových pozicích! Žáky čekala sezóna v krajském přeboru a následná nadstavba. V celkovém hodnocení skončili starší žáci na 9. místě a mladší žáci na 10. místě (celkem 19 týmů v tabulce).

V následující sezóně se po letech opět chodilo na stadion AFK na nejnižší krajskou soutěž dospělých. "A" mužstvo se zachránilo až v posledním kole výhrou ve Zruči nad Sázavou. Ve 26 zápasech získalo naše mužstvo 31 bodů a skončilo na konečném 12. místě. "B" mužstvo čekala další sezóna ve 3. třídě, v tomto ročníku z toho bylo konečné 7. místo. Titul slavili dorostenci v I. A třídě, kteří v sezóně ani jednou neprohráli. Z celkových 24 zápasů odcházeli 19x jako vítězové, 5x utkání nenašlo vítěze. V krajském přeboru žáků se starší umístili na 8. místě a jejich mladší kolegové na místě 7. (celkem 11 mužstev v tabulce).

15. září 2018 byl slavnostní den pro náš klub, který slavil 110 let od svého založení. K oslavám si pozval klub osobností Real Top Praha. Hvězdný tým v charitativním utkání porazil naší starou gardu 6:3.

Sezóna 2019/2020 se nedohrála, stihla se odehrát pouze podzimní část. Těsně před začátkem jarní části byl v České republice vyhlášen nouzový stav v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru. V průběhu dubna bylo rozhodnuto, že sezóna zůstane nedohrána. Po podzimu si naše mužstva vedla takto:
"A" mužstvo (I. B třída) 9. místo; "B" mužstvo (III. třída) 1. místo; Dorost (I. A třída) 2. místo; St. žáci (krajský přebor) 12. místo; Ml. žáci (krajský přebor) 13. místo. Vedení klubu akcepotovalo pozdější nabídku ohledně postupu "B" mužstva do okresního přeboru.

Také sezóna 2020/2021 se kvůli koronaviru nedohrála. Z podzimní části sezóny se odehrálo pouze několik utkání. Mužstva si vedla takto: "A" mužstvo (I. B třída; 8 zápasů) 2. místo; "B" mužstvo (okresní přebor; 8 zápasů) 13. místo; Dorost (I. A třída; 6. zápasů) 6. místo; St. žáci (krajský přebor; 8 zápasů) 16. místo; Ml. žáci (krajský přebor; 8 zápasů) 17. místo.

Sezóna 2021/2022 již byla kompletí a pro naše mužstva poměrně úspěšná. "A" mužstvo obsadilo v I. B třídě 3. místo, na stejném místě skončilo ve III. třídě "B" mužstvo. Lépe se umístil dorost, který v I.A třídě obsadil 2. místo. Žáci nastupovali v krajském přeboru. Starší žáci obsadili konečné 24. místo, mladší žáci se umístili na místě 14.

Sezónu 2022/2023 zakončilo "A" mužstvo v I. B třídě Středočeského kraje na 7. místě, s vyrovnanou bilancí 12 výher a 12 proher, 2 zápasy v sezóně skončily remízou. "B" mužstvo, jako tradiční účastník III. třídy kolínského okresu, obsadilo konečné 6. místo. Dorost zopakoval umístění z předchozího ročníku a v I. A třídě Středočeského kraje bral i v této sezóně stříbro. Žáci se posunuli o soutěž níže, ročník odehráli v I. A třídě, starší se umístili na 9., mladší na 10. místě.

V sezóně 2023/2024 hraje "A" I. B třídu Středočeského kraje a "B" mužstvo III. třídu kolínského okresu. V kategorii mládeže hraje dorost I. A třídu Středočeského kraje. Starší a mladší žáci nastupují v rovněž v I. A třídě Středočeského kraje, druhé mužstvo mladších žáků hraje kolínský okresní přebor. Nakonec jsou v Pečkách také mužstva těch nejmladších fotbalistů – starší a mladší přípravka, které hrají kolínský okresní přebor.

 

Rozsáhlá fotogalerie s historickými fotografiemi na klubovém facebooku zde